W tym wpisie dowiesz się, które barwy można nazywać neutralnymi, w jaki sposób można zaaranżować je we wnętrzach, a także poznasz ich wady i zalety. Zapraszam do lektury.
Barwy neutralne
W teorii malarskiej za barwy neutralne uważa się biel, czerń i szarość. Ich głównym zadaniem jest rozjaśnianie i przyciemnianie innych barw. Określa się je jako kolory obojętne lub achromatyczne, ponieważ są pozbawione tonu barwnego. Nie znajdziemy ich na kole barw.
W dziedzinie aranżacji wnętrz barwy neutralne tworzą o wiele bardziej rozbudowaną paletę. Zalicza się do niej barwy neutralne znane nam z teorii malarskiej, czyli biel, czerń i szarość. Jednak znajdziemy w niej też kolory, które powstaną po wymieszaniu barw dopełniających, a także każdy inny kolor z koła barw, który jest zbliżony do neutralnego – to znaczy taki, który ma dużą składową bieli, czerni lub szarości. Prześledźmy to na przykładzie barwy niebieskiej:
Barwy neutralne a projektowanie wnętrz
Barwy neutralne świetnie sprawdzają się w projektowaniu wnętrz. Tworzą idealne tło dla mebli, dekoracji i elementów architektonicznych. Zapewniają we wnętrzach poczucie spokoju i harmonii. Kojarzą się z elegancją i dobrym stylem. Ich bardzo ważną zaletą jest ponadczasowość.
Lubisz często zmieniać wystrój swojego domu?
Zadbaj o to, aby ściany były utrzymane w kolorach neutralnych. Barwy te są idealną bazą aranżacji. Kiedy będziesz chciał przearanżować wnętrze, to wystarczy, że wymienisz dodatki. Wnętrze nabierze nowego wymiaru bez konieczności przeprowadzania remontu.
Wybór barwy neutralnej
Nie każdy człowiek jest w stanie zauważyć niewielkie różnice w odcieniu danej barwy. Na percepcję kolorów nie wpływa tylko nasza wrodzona zdolność postrzegania kolorów, ale także inne kolory znajdujące się w otoczeniu, struktura powierzchni i światło.
Barwy neutralne należy dobierać bardzo ostrożnie. Często będąc w sklepie postrzegamy kolor farby inaczej, niż po nałożeniu jej na ściany naszego salonu. Może się wydawać, że kupujemy farbę achromatyczną, a dopiero po pomalowaniu, kiedy farba znajduje się na dużej powierzchni zauważamy, że ma w sobie składową chromatyczną. Wydaje się, że we wnętrzach najwięcej kłopotu przysparza kolor biały. Kupując białe produkty do wnętrz musimy upewnić się, czy są utrzymane w czystej bieli, czy może jednak są przełamane jakimś tonem barwnym.
Przy doborze farby w kolorze neutralnym bardzo ważne jest, aby określić z jakiego koloru pochodzi dany odcień. W przypadku kolorów jasnych dobrym narzędziem, które pomaga w sprawdzeniu tonu barwy neutralnej jest biała kartka (lub inny przedmiot w kolorze czystej bieli). Kiedy zestawimy kolor neutralny z bielą uwydatni się jego kolor. Doskonale obrazuje to poniższa grafika.
W przypadku, w którym jasna plama jest na czarnym tle o wiele trudniej jest odgadnąć jej odcień, niż w przypadku, kiedy zestawimy ją z białym tłem. Po prawej stronie grafiki możemy z łatwością stwierdzić, że plama ma kolor bladoniebieski.
Taką samą zależność można zauważyć w przypadku kolorów neutralnych, które są przyciemnione kolorem czarnym. W tym przypadku, aby wydobyć odcień koloru, należy zestawić kolor neutralny z czarną kartką (lub innym przedmiotem w kolorze czystej czerni).
Ton barwny koloru neutralnego wskazuje czy dany kolor neutralny należy do barw ciepłych czy zimnych. Do kolorów ciepłych należy na przykład czerwony, pomarańczowy i żółty. Są to kolory, które przyciągają uwagę. Są wyraziste i w dużych ilościach mogą przytłoczyć wnętrze. Zastosowane w dużych pomieszczeniach sprawią wrażenie ciepła. Kolory te zajmują połowę koła barw. Drugą połowę zajmują barwy chłodne, czyli na przykład – kolor zielony, niebieski i fioletowy. Te kolory wprowadzają do wnętrza spokój i optycznie powiększają przestrzeń.
Tworząc paletę barw wnętrza należy określić czy wybrane kolory należą do barw ciepłych czy zimnych. Jest to ważne, ponieważ te kolory będą tworzyły bazę aranżacji wnętrza i powinny pasować do jego stylu i funkcji.
Łączenie kolorów neutralnych we wnętrzach
Kluczem do stworzenia spójnego kolorystycznie wnętrza jest wybór barw neutralnych, które będą się ze sobą łączyły tworząc harmonijną całość. Jak tego dokonać? To bardzo proste. Wystarczy zastosować zasady, które omawiałam już w poprzednich wpisach. Znając ton barwny wybranego koloru neutralnego można tworzyć połączenia kolorystyczne na podstawie schematu dopełniającego, harmonijnego i monochromatycznego.
Należy pamiętać, aby dobrać kolorystykę do panującego we wnętrzu stylu. We wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym dobrze jest utrzymać kolorystykę neutralną składającą się z bieli, czerni i szarości. To sprawi, że wnętrze będzie wydawało się przestronne i czyste.
We wnętrzach w stylu japandi dominują barwy neutralne ciepłe. Idealnie sprawdzi się kolor beżowy i kremowy.
To byłoby na tyle w tym wpisie 🙂 Zapraszam Cię do śledzenia strony na Fcebooku, aby nie przegapić kolejnego!
Sara