Czym są barwy pokrewne?
Barwy pokrewne, są to kolory leżące obok siebie na kole barw. Tworzą łagodny kontrast, dzięki czemu wprowadzają do wnętrz spokój. Połączenie conajmniej trzech kolorów pokrewnych nosi nazwę schematu harmonijnego, który czasami nazywany jest również analogowym. Do stworzenia schematu harmonijnego możemy stosować kolory o różnej intensywności (nasyceniu) i różnych odcieniach (jasności).
Barwy pokrewne w naturze
Jak wykorzystać barwy pokrewne w aranżacji wnętrz?
Wprowadzając kolory pokrewne do wnętrza musimy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze jest, aby nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością wyrazistych kolorów. Równowagę kolorystyczną z łatwością zachowamy stosując zasadę 60-30-10. Jest to zasada, która jasno określa proporcje. Zgodnie z jej założeniem 60% elementów aranżacji wnętrza stanowi kolor bazowy, 30% stanowi kolor dopełniający aranżację, a 10% – elementy akcentujące.
Można założyć, że:
- 60% to ściany, podłoga, dywany, duże meble (kolor bazowy)
- 30% to dekoracja okien, fotele, pościel, koce (kolor dopełniający aranżację)
- 10% to poduszki, akcesoria, doniczki, wazony (elementy akcentujące)
Wnętrza stworzone przy użyciu palety barw pokrewnych dobrze jest dekorować elementami wykonanymi z metalu i materiałów naturalnych jak drewno i kamień.
Miłośnicy kolorów neutralnych we wnętrzu, mogą zastosować kolory pokrewne jako akcent (podobnie, jak w przypadku kolorów dopełniających). Kilka kolorowych dodatków w harmonijnej kolorystyce ożywi wnętrze i sprawi, że będzie bardziej przytulne.
Sara