Strona główna » Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część II

Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część II

  • przez

Żółty, czerwony i pomarańczowe to kolory pochodzące z ciepłej palety barw. Każdy z nich ociepli wnętrze, ale nie każdy sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne. Przed wyborem koloru aranżacji wnętrza warto dowiedzieć się, jaki wpływ ma dany kolor na nasze samopoczucie i nastrój.

Żółty

Żółty to kolor radości i szczęścia. Kojarzy się ze słońcem i ciepłym piaskiem na plaży, a także z cytrynową świeżością. Kolor ten działa pobudzająco. Oddziałuje na naszą podświadomość dodając nam energii do działania, zarówno w zakresie zadań umysłowych jak i fizycznych. Wywiera pozytywny wpływ na zapamiętywanie, szybkość nauki i myślenie kreatywne.

W których wnętrzach warto postawić na kolor żółty?

Kolor żółty z pewnością sprawdzi się w pokojach zabaw dla dzieci, ponieważ tworzy nastrój szczęścia. Dobrze też jest wkomponować ten kolor w pokoju, w którym dzieci się uczą, ponieważ stymuluje pamięć i myślenie kreatywne. Kolor żółty jest kolorem energetyzującym. We wnętrzach, w których występuje ten kolor czujemy większą mobilizację do wysiłku fizycznego, dlatego jest dobrym wyborem do aranżacji siłowni i sal rekreacyjnych.

Czerwony

Czerwień to kolor romansu, namiętności, krwi i ognia. Jest to kolor niezwykle energetyzujący i pobudzający do działania, a dodatkowo silnie przykuwa wzrok. Te cechy sprawiają, że jest to kolor (na równi z kolorem pomarańczowym) często wybierany przez twórców stron internetowych na przyciski CTA (ang. call to action). Kolor czerwony podwyższa ciśnienie krwi i przyspiesza metabolizm.

W których wnętrzach warto postawić na kolor czerwony?

Jest to kolor wzywający do akcji, więc doskonale sprawdzi się w lokalach usługowych firm, którym zależy na szybkim podejmowaniu decyzji przez klientów. We wnętrzach domowych warto stosować czerwienie w odcieniach pastelowych lub jako elementy akcentujące. Czerwień ociepla wnętrza i sprawia, że stają się przytulniejsze, jednak w nadmiarze może przytłaczać.

Pomarańczowy

Pomarańczowy kojarzy się z cytrusami, tropikami i zachodem słońca. Łączy w sobie energię koloru czerwonego i radość koloru żółtego. We wnętrzach tworzy nastrój sprzyjający kreatywności, szczęściu i przytulności, a przy tym pobudza do działania. Jest to kolor, który wzmaga apetyt.

W których wnętrzach warto postawić na kolor pomarańczowy?

Podobnie jak kolor żółty, doskonale odnajdzie się w przestrzeniach, w których dzieci się uczą i bawią. Ze względu na to, że kolor pomarańczowy zachęca nas do spożywania większych posiłków, to jest nieodłącznym kolorem aranżacji kuchni, jadalni, restauracji i stron internetowych, umożliwiających zamawianie jedzenia.

Sara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *