Strona główna » Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część III

Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część III

  • przez

Większość z nas posiada we wnętrzach domu aranżacje zawierające kolor brązowy. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki wpływ wywiera na nas ten kolor? Dowiecie si tego w tym krótkim wpisie. Opowiem Wam także, dlaczego warto stosować we wnętrzu kolor różowy i fioletowy.

Różowy

Kolor różowy kojarzy się z miłością, delikatnością i lalką Barbie 😉 Jasne odcienie różu ocieplają wnętrze i nadają mu przytulności. Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, uspokajają umysł i ciało, a także łagodzą nerwowość i agresję.

W których wnętrzach warto postawić na kolor różowy?

Jasne odcienie różu tworzą aurę sprzyjającą wyciszeniu, dlatego doskonale nadają się do tworzenia aranżacji sypialni, pokojów dziennych i łazienek. Jest to też kolor pożądany w pokoju dziecięcym, zwłaszcza przez kilkuletnie dziewczynki, które lubią przenosić się w wyobraźni w bajkowy świat księżniczek.

Fioletowy

Kolor fioletowy kojarzy się z władzą, uduchowieniem, szlachetnością i luksusem. Kolor ten to połączenie działającego uspokajająco koloru niebieskiego i energetyzującego koloru czerwonego. Ta wybuchowa mieszanka działa na nas zarówno kojąco – uspokaja i tworzy nastrój do medytacji, jak i stymulująco – pobudza wyobraźnię i kreatywność.

W których wnętrzach warto postawić na kolor fioletowy?

Jasne odcienie fioletu idealnie wpiszą się w aranżacje sypialni, pokojów dziennych i pokojów dziecięcych.

Brązowy

Brązowy to kolor ziemi i drzew. Jest kojarzony z naturą. Przypisywany jest jesiennej i zimowej palecie barw. Ciemne brązy kojarzone są z elegancją i luksusem. Kolor brązowy we wnętrzu najczęściej występuje w elementach wykonanych z drewna. Kolor ten ociepla wnętrze i sprawia, że jest przytulniejsze. Należy do ciepłych barw i podobnie jak kolor pomarańczowy – pobudza apetyt.

W których wnętrzach warto postawić na kolor brązowy?

Kolor brązowy świetnie sprawdzi się w jadalniach i kuchniach. Warto też wykorzystać go w aranżacjach ogrodów, tarasów i balkonów, ponieważ doskonale komponuje się z naturalną scenerią.

Sara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *