Strona główna » Pokój dzienny na trzy sposoby

Pokój dzienny na trzy sposoby

  • przez

Szukając pomysłu na kolorystykę pokoju dziennego, ważne jest, aby zastanowić się jaki nastrój chcemy do niego wprowadzić. Jeśli ma być to dla nas miejsce odpoczynku, dobrze jest stworzyć spokojną aranżację, która zostanie oparta na stonowanych barwach. Jeśli pokój dzienny w naszym domu będzie spełniał rolę reprezentacyjnego salonu, to dobrze sprawdzi się wyrazista aranżacja oparta na kontraście.

Różne oblicza pokoju dziennego

Kilka dni temu przeprowadziłam ankietę w relacji naszej strony na Facebooku. W tym celu przygotowałam trzy różne schematy kolorystyczne dla jednego projektu salonu. Pierwsza wizualizacja przedstawia aranżację opartą na schemacie barw dopełniających, druga wizualizacja – na schemacie barw pokrewnych, trzecia wizualizacja – na schemacie monochromatycznym.

Pokój dzienny – schemat barw dopełniających

 

Pokój dzienny – schemat barw pokrewnych

 

Pokój dzienny – schemat monochromatyczny

 

Osoby obserwujące nasz fanpage miały za zadanie wybrać wizualizację przedstawiającą aranżację salonu, która najbardziej im się podoba. Wyniki ankiety prezentuje wykres przedstawiony poniżej:

Wyniki ankiety przeprowadzonej na Facebooku

Zdecydowana większość osób biorących udział w ankiecie wybrała pierwszą wizualizację. 78% głosów uzyskał projekt salonu oparty na schemacie barw dopełniających. Jak pamiętacie ten schemat jest tworzony z kolorów znajdujących się dokładnie naprzeciwko siebie na kole barw. Charakteryzuje go silny kontrast, co sprawia, że aranżacje stworzone na bazie kolorów dopełniających są bardzo atrakcyjne dla ludzkiego oka.

Drugie miejsce (17% głosów) w ankiecie zajęła wizualizacja nr 2, która przedstawia aranżacje salonu stworzoną na bazie schematu kolorów pokrewnych. Ten schemat charakteryzuje umiarkowany kontrast. Aranżacje stworzone na bazie tego schematu są bardziej spokojne niż te stworzone na bazie schematu barw dopełniających, ale nadal przyciągają wzrok obserwatora.

Najmniej głosów zebrała wizualizacja przedstawiająca monochromatyczną aranżację salonu. Jednobarwny wystrój wnętrza wydaje się dla ludzkiego oka mało ciekawy. Jednak nuda we wnętrzu może być zbawienna dla osób, które szukają odpoczynku po ciężkim dniu pełnym przeróżnych bodźców zewnętrznych. Barwa niebieska w przedstawionej aranżacji oraz niski kontrast między poszczególnymi elementami wnętrza stworzył spokojny nastrój sprzyjający wyciszeniu i regeneracji.

Sposób na urozmaicenie nudnego wnętrza

Wnętrza bazujące na kontraście kolorystycznym nie potrzebują wielu zabiegów na urozmaicenie aranżacji. Natomiast wnętrza monochromatyczne dobrze jest urozmaicić dodatkami wykonanymi z materiałów naturalnych jak drewno i kamień, a także elementami wykonanymi z metalu. Prostym sposobem na rozwianie nudy we wnętrzu jest także zastosowanie wzorzystych materiałów. Zobaczcie, jak zmienił się salon po wymianie poduszki:

Jeśli zależy nam na ożywieniu jednokolorowej aranżacji, to dobrze będzie przełamać ją dodatkami w kolorze dopełniającym. Kolorem dopełniającym dla koloru niebieskiego jest pomarańczowy. Sami oceńcie, jak dużą zmianę w aranżacji wprowadziła zmiana koloru poduszek:

Sara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *