Strona główna » Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część IV

Psychologia koloru a projektowanie wnętrz – część IV

  • przez

Barwy achromatyczne bardzo często występują w naszych wnętrzach. Białe sufity, szare ściany, czarne dodatki… Są to elementy, które występują w prawie każdym domu. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ wywierają na nas te kolory?

Biały

Biały to kolor niebiański. Kojarzy się z perfekcją, niewinnością, czystością i dobrem. Zastosowany we wnętrzu tworzy klimat sprzyjający wyciszeniu, pobudza naszą wyobraźnię i pozwala uwolnić myśli.

Kolor biały we wnętrzach

Kolor biały doskonale rozjaśnia wnętrza, więc jest pożądany wszędzie tam, gdzie jest mały dostęp do światła słonecznego. Kiedy całe wnętrze jest utrzymane w bieli, to wydaje się odrealnione, chłodne i sterylne. Unikniemy tego efektu, kiedy zastosujemy różne odcienie bieli lub uzupełnimy aranżacje dodatkami w innych kolorach.

Czarny

Czarny to kolor tajemniczości. Kojarzy się z elegancją, klasą i profesjonalizmem, ale także ze śmiercią, żałobą, buntem i złem. Budzi w nas smutek i przygnębienie.

Kolor czarny we wnętrzach

Czerń jest jednym z najbardziej przytłaczających kolorów. We wnętrzach należy używać jej w niewielkich ilościach i zestawiając z innymi kolorami (stworzenie kontrastu). Stosując ją w aranżacjach w ten sposób sprawimy, że wnętrze będzie interesujące i pełne elegancji.

Szary

Szary jest to kolor pozbawiony emocji. Kojarzy się ze skałami i chmurami deszczowymi. Wnętrza utrzymane w szarościach może wzbudzać uczucie smutku i zniechęcenia. Jednak zestawiony z kolorem chromatycznym zmienia swoje znaczenie. Jest znakomitym tłem. Uwydatnia walory innych kolorów.

Kolor szary we wnętrzach

Kolor szary może być użyty w każdym wnętrzu. Zestawiony z dodatkami w różnych kolorach stworzy harmonijną aranżację.

Sara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *